Jak zabezpieczyć basen na zimę?

24-09-2021

Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym przejściowym, co za tym idzie zimy są surowsze niż w pozostałych krajach Europy zachodniej i południowej. Aby nasz basen przetrwał minusowe temperatury należy wykonać kilka niezbędnych kroków, abyśmy mogli cieszyć się nim latami, a nowego sezonu basenowego nie zaczynać od naprawy uszkodzeń powstałych w czasie zimy. 

Spuszczenie wody nie wystarczy.

Pierwszym podstawowym krokiem w przygotowaniach jest spuszczenie wody w niecce poniżej poziomu najniższych dysz lub lamp. Woda musi być na tyle nisko, aby opady atmosferyczne nie podniosły jej z powrotem na wysokość dysz/lamp. 

Kolejnym krokiem jest wypuszczenie wody z filtra za pomocą korka spustowego lub wylanie wody przez przyłącze hydrauliczne. Najlepiej zostawić otwartą pokrywę filtra na kilka dni, aby piasek lub złoże filtracyjne wyschło. Zawór filtra basenowego należy ustawić na pozycje WINTER lub OPEN. 

Nie można dopuścić, aby w urządzeniu narażonym na mróz została woda. Dlatego z pompy obiegowej i pompy ciepła należy  spuścić wodę za pomocą korka spustowego. Najlepiej przenieść je w suche i ciepłe miejsce. Z przeciwprądem należy postąpić tak samo. W instalacji wodnej i orurowaniu również nie może być wody! Najlepiej pozbyć się jej odkręcając zawory lub śrubunki i wyciągnąć wodę za pomocą odkurzacza.

Teraz zajmijmy się stacją dozującą. Elektrody muszą być przechowywane w wodzie i w ciepłym pomieszczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ suche elektrody mogą ulec zniszczeniu lub rozkalibrowaniu. 

Zostało tylko zająć się przykryciem basenowym lub roletą. Wystarczy je umyć, porządnie wysuszyć, zwinąć na rolkę i przykryć np. folią. 

Wszystkie urządzenia już zabezpieczone. Teraz trzeba się zająć pozostałą wodą w basenie. Aby zabezpieczyć wodę na sezon zimowy polecamy preparat WINTER FLUID lub CALZELOS. Preparaty te zapobiegają zielenieniu wody oraz powstawaniu glonów. Dodatkowo sole mineralne zawarte w wodzie nie krystalizują się na ścianach basenu, a fugi i ranty nie zarastają. Preparaty te po sezonie zimowym w znacznym stopniu ułatwiają czyszczenie basenu. 

Polecane produkty

Rainbow WINTER FLUID 1l

Rainbow WINTER FLUID 1l

Rainbow WINTER FLUID 1l - Bezfosforanowy środek do zabezpieczenia basenu odkrytego na zimę. Opakowanie:  1l....
Chemoform Calzelos 1kg - środek na zimę

Chemoform Calzelos 1kg - środek na zimę

Chemoform Calzelos 1kg - Bezfosforanowy środek do zabezpieczenia basenu odkrytego na zimę. Opakowanie:  1kg....

Czysta woda w basenie

Warunkiem nieskazitelnie czystej wody w Państwa basenie, jest odpowiednia higiena wody oraz czystość elementów wyposażenia. Aby właściwie dbać o akwen, trzeba korzystać z odpowiednio dobranej chemii basenowej i akcesoriów.

Chemia basenowa wysokiej jakości

Utrzymanie właściwych parametrów wody i ich systematyczna kontrola decyduje o skuteczności procesu dezynfekcji. Dzięki chemii najwyższej jakości utrzymanie właściwych parametrów jest znacznie łatwiejsze. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty tylko renomowanych producentów, które gwarantują najlepsze efekty.