Brązowa woda w basenie. Jak pozbyć się żelaza w wodzie?

04-07-2022

Bardzo często zdarza się, że po napełnieniu basenu wodą ze studni lub wodociągów woda w basenie jest brązowa. Staje się tak, ponieważ w wodzie znajduje się dużo związków metali tj. miedź lub srebro, a przede wszystkim żelazo. W tym poradniku wytłumaczymy w jaki sposób uzdatnić wodę i pozbyć się żelaza.

Żelazo w wodzie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia użytkowników basenu, a także dla całej instalacji w basenie. Szczególnie narażone są baseny wyłożone folią lub wykonane z tworzywa. Żelazo może zostawić trwałe przebarwienia na ich powierzchni. 

CO ZROBIĆ JEŻELI WODA JEST ZAŻELAZIONA? 

 

  1. Włącz pompę basenową, aby woda się filtrowała.
  2. Sprawdź pH wody. W razie potrzeby dodaj odpowiednią chemię, aby parametry mieściły się w przedziale 7.0 - 7.5 pH.
  3. Dodaj preparat METAL MAGIC. Usuwa on żelazo, miedź, srebro i inne metale z wody basenowej i ze ścian basenów bez potrzeby jego opróżniania. Nie niszczy folii PVC, glazury, farb chlorokauczukowych i stali szlachetnej.
  4. Pozostaw włączoną filtracje na kilka-kilkanaście godzin dopóki brązowy kolor nie zbladnie lub zniknie całkowicie.
  5. Dodaj koagulant wg zaleceń na opakowaniu. Polecamy preparat SUPERFLOCK PLUS lub FLOCKFIX.
  6. Kiedy koagulant połączy się z żelazem przefiltruj wodę, a w razie potrzeby odkurz dno odkurzaczem ręcznym.
  7. Włącz filtrację, nie wyłączaj jej aż do momentu uzyskania krystalicznie czystej wody. W razie potrzeby dodaj kolejny wkład koagulanta.
  8. Sprawdź parametry wody i ureguluj jej wartości do standardowego poziomu. Basen może już normalnie funkcjonować.

 

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie dodawaj witaminy C do wody. Więcej informacji o witaminie C znajdziesz tutaj.

 

W razie potrzeby skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy i pomożemy 

e-mail: biuro@vimaro.pl
tel.: 881 550 777

Polecane produkty

BAYROL SUPERFLOCK PLUS 1kg

BAYROL SUPERFLOCK PLUS 1kg

BAYROL SUPERFLOCK -  koagulant w woreczkach stosowany do ciągłej koagulacji. Poza wszystkimi innymi zanieczyszczeniami usuwa z wody również...
CHEMOFORM METAL MAGIC 1l

CHEMOFORM METAL MAGIC 1l

METAL MAGIC 1l Usuwa żelazo, miedź, srebro i inne metale z wody basenowej i ze ścian basenów bez potrzeby jego opróżniania. Nie niszczy fol...
Rainbow FLOCKFIX 1kg

Rainbow FLOCKFIX 1kg

Rainbow Flockfix 1kg - wkłady do skimmera - Flockfix stosuję się jako wkład do skimmera, służy do utrzymania klarowności wody. Opakowanie: ...

Polecane artykuły

Witamina C do basenu. Dlaczego to zły pomysł?

Witamina C do basenu. Dlaczego to zły pomysł?

18-03-2022
Po internecie krążą filmiki jakoby istniała "magiczna" substancja zwana witaminą C, która w kilka minut zmieni wodę w basenie z rdzawo-brązowo-zielonej w krystaliczne czystą. Niestety ten "magiczny" środek powoduje więcej szkód niż pożytku. 
Jak przygotować basen do sezonu?

Jak przygotować basen do sezonu?

25-02-2022
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Właścicieli basenów zewnętrznych czeka otwarcie i uruchomienie basenu po zimie i rozpoczęcie całkiem nowego sezonu kąpielowego. Jak poprawnie przygotować basen do wiosny? Dowiesz się w tym artykule.

Czysta woda w basenie

Warunkiem nieskazitelnie czystej wody w Państwa basenie, jest odpowiednia higiena wody oraz czystość elementów wyposażenia. Aby właściwie dbać o akwen, trzeba korzystać z odpowiednio dobranej chemii basenowej i akcesoriów.

Chemia basenowa wysokiej jakości

Utrzymanie właściwych parametrów wody i ich systematyczna kontrola decyduje o skuteczności procesu dezynfekcji. Dzięki chemii najwyższej jakości utrzymanie właściwych parametrów jest znacznie łatwiejsze. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty tylko renomowanych producentów, które gwarantują najlepsze efekty.